IX Kongres Stolarki Polskiej – podsumowanie
Za nami IX Kongres Stolarki Polskiej, którego celem było omówienie najważniejszych wyzwań, jakie stoją przed branżą stolarki budowlanej, a także wyznaczenie dalszych kierunków jej rozwoju. Wiodącym tematem stała się termomodernizacja budownictwa, a efekt prowadzonych w tym zakresie rozmów stanowiło przyjęcie rezolucji, która określa przyszłe kierunki aktywności Związku POiD, nie pozostając też bez wpływu na funkcjonowanie branży.
W tegorocznej odsłonie Kongresu wzięło udział ponad 250 osób. W uroczystym otwarciu wydarzenia uczestniczył Tomasz Gałązka, Naczelnik Wydziału Efektywności Energetycznej i Kwalifikacji Zawodowych w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Odczytał on, skierowany do uczestników Kongresu, okolicznościowy list od Ministra Inwestycji i Rozwoju. W imieniu Burmistrza Iławy, zgromadzone na Sali obrad osoby powitał również przedstawiciel Urzędu Miasta Iławy.
I panel tematyczny: „Trendy i rozwój nowoczesnego budownictwa”, część I
Program merytoryczny IX Kongresu Stolarki Polskiej tworzyły dwa panele tematyczne: „Trendy i rozwój nowoczesnego budownictwa” oraz „Jak sprzedawać więcej i drożej? Biochemia sprzedawcy”. Wstęp do rozmów w ramach pierwszego panelu tematycznego stanowiła prezentacja ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku na temat aktualnych trendów w stolarce otworowej. W dalszej części, oczekiwania branży deweloperskiej w 2018 roku przedstawił Marcin Walewski, Przewodniczący Grupy Technicznej Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Doskonałą okazją do zapoznania się z przykładami nowoczesnych rozwiązań w zarządzaniu przedsiębiorstwem było natomiast wystąpienie Michała Marcinowskiego, Menadżera Produktu firmy Aluprof S.A., który zaprezentował doświadczenia tego przedsiębiorstwa z działalności na rynku USA.
I panel tematyczny: „Trendy i rozwój nowoczesnego budownictwa”, część II
Druga część panelu „Trendy i rozwój nowoczesnego budownictwa” poświęcona była termomodernizacji budownictwa. Tematykę stolarki okiennej we Włoszech w ujęciu istniejących ulg i odliczeń podatkowych przedstawili: Enrico Seminara, Wiceprezes Agent 321 – Włoskiego Stowarzyszenia Przedstawicieli Handlowych oraz Piotr Kozłowski, Radca Prawny, I Sekretarz w Wydziale Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Polskiej w Rzymie w latach 2009-2013. O tym, jak wygląda system wsparcia w tym zakresie w Polsce opowiedział Michał Ościłowski, Doradca Energetyczny Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A, zaś służące wsparciu termomodernizacji, możliwe zachęty finansowe omówił prof. Marek Bryx, Kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej, były Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast i wiceminister infrastruktury.
Zakończenie panelu to dyskusja „Termomodernizacja budynków polską racją stanu?” prowadzona przez Marka Wielgo, Redaktora Naczelnego serwisu Muratorplus.pl. W charakterze ekspertów wzięli w niej udział: prof. Marek Bryx,
Tomasz Gałązka, Naczelnik Wydziału Efektywności Energetycznej i Kwalifikacji Zawodowych w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Zbigniew Krysiak, dr hab. prof. SGH, Zbigniew Szpak, Prezes Zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii i Jerzy Żurawski z Dolnośląskiej Agencji Energii i Środowiska.
Rezolucja kongresowa
Zwieńczeniem rozmów w ramach pierwszego panelu tematycznego było przyjęcie rezolucji IX Kongresu Stolarki Polskiej. Związek POiD popiera w niej planowane przez polski rząd działania w zakresie wsparcia termomodernizacji budownictwa, a jednocześnie postuluje wprowadzenie kilku rozwiązań w tym zakresie – dotacji, kredytów i ulg – z których korzystać będą mogły różne grupy odbiorców. POiD deklaruje również aktywne współdziałanie w procesie tworzenia przez rząd odpowiednich programów oraz współpracę z innymi organizacjami branżowymi. W najbliższym czasie, do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju przekazana zostanie petycja w tej sprawie.
W opinii Związku, program termomodernizacji budownictwa może być sfinansowany ze środków europejskiego systemu handlu emisjami EU ETS. Celem powyższych działań jest stworzenie rozwiązań, które w efekcie pomogą nie tylko w ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska, lecz również pobudzą koniunkturę gospodarczą, a także wpłyną na dalszy rozwój polskiej branży stolarki budowlanej oraz ograniczenie tzw. „szarej strefy”.
II panel tematyczny: „Jak sprzedawać więcej i drożej? Biochemia sprzedawcy”
Kontynuację rozmów realizowanych podczas poprzednich odsłon Kongresu stanowił drugi panel tematyczny, zatytułowany: „Jak sprzedawać więcej i drożej? Biochemia sprzedawcy”. Przyciągnął on liczne grono uczestników, którzy wypełnili salę obrad i aktywnie uczestniczyli w prezentacji. Prowadził ją Nikolay Kirov, Partner w Kirov Strategic Negotiators Sp. z o.o. oraz Dyrektor Strategii i Rozwoju, Kozminski Executive Business School – Akademii Leona Koźmińskiego. Z pasją opowiadał o wpływie biochemii na organizm ludzki i o tym, jak przekłada się ona na codzienne funkcjonowanie firmy.
Panel ten miał charakter multimedialny – wystąpieniu towarzyszyły więc, nagrane w formie video-wywiadów, wypowiedzi wybranych szefów sprzedaży i marketingu, a także sprzedawców znanych polskich i światowych marek z różnych branży, w tym też stolarki budowlanej.
Stojący na najwyższym poziomie program merytoryczny IX Kongresu Stolarki Polskiej, zaangażowanie najlepszych ekspertów, a przede wszystkim obecność tak wielu uczestników, w tym czołowych przedstawicieli branży, pozwoliły na podjęcie dyskusji dotyczących przyszłości reprezentowanego przez Związek POiD sektora polskiej gospodarki i wyznaczenie dalszych kierunków jego rozwoju.